İçeriğe geç

Kurumsal Piknik Organizasyonu için uyarılar

  Kurumsal şirket piknik organizasyonu sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar:

  Kurumsal şirket piknik organizasyonu aslında düşünüldüğünden daha zor bir süreçtir. Öyle ki uzun yıllardır bu tür organizasyonlar yapan insan kaynakları yöneticileri dahi belki mesleki deformasyondan, belki de çalışanların beklentilerindeki değişimi yeteri hızda takip edemediklerinden olsa gerek zaman zaman ideal seçimleri yapamamaktadır.

  Aşağıda kurumsal piknik organizasyonunda dikkat edilmesi gereken bazı detayları derledik:

   

  Kurumsal piknik alanı

  Nedir bu şimdi? Piknik alanının kurumsalı bireyseli olur mu gibi bir soru aklınıza gelebilir. Ama cevabımız evet! Sektör tabiri ile “kapıdan müşteri” olarak tanımlananan rezervasyonsuz ve bireysel misafirlere hizmet eden tesisler, çoğu zaman kurumsal şirket piknik organizasyonu ihtiyaçlarını tam olarak öngörememektedirler. Hatta sıklıkla tesisi bütünüyle kiralama yolu ile bu riski almaktan kaçınırlar. Piknik organizasyonu bu tesislerde yapıldığı zaman, şirketlerin talepleri ya karşılanamamakta ya da standart altında sunulmaktadır. Kurumsal şirket piknik organizasyonu için alanda aşağıdaki hizmet standartları beklenmelidir.

   

  Güler yüzlü personel

  Eğer misafir karşılamadan uğurlamaya kadar, piknik alanı içerisinde hizmet sunan personel güler yüzlü ve motive değilse, hiç şansınız yok, organizasyonunuz %25 deneyim kaybı ile devam edecektir. Şirket çalışanlarınız kurumsal piknik organizasyonu esnasında çalışanlarınız değil, artık misafirlerinizdir. Misafirleriniz ile iletişimde olan hiçkimsenin onlara keyifsiz hizmet etmesi tahammül edeceğiniz bir şey olmasa gerek.

   

  Kaliteli yeme-içme deneyimi

  New York, Central Park’ta bir kurumsal şirket piknik organizasyonu için anlaşmalı catering firmasının sunduğu menüleri gördüğümüzde hayretler içerisinde kalmıştık. Bizim standartlarımıza göre son derece sınırlı, içerik zenginliğinden yoksun ve basit, ama kaliteli bir menü ile karşılaştık.

  Esas şaşırtıcı olan misafirlerin duyduğu memnuniyetti. Çünkü beklentiler düşük, daha doğrusu mütevaziydi. Ama burası Türkiye! Millet olarak evlerimizde ve özel günlerimizde çok çeşitli ve lezzetli yemek yemeye tutkuyla bağlıyız. Bu nedenle kurumsal şirket piknik organizasyonlarınızda her daim taze, lezzetli ve fabrikasyon olmayan yemek sunumlarını tercih etmelisiniz. Aksi durumda diğer tüm organizasyonel detaylar kaliteli olsa dahi, piknik deneyiminiz %50 kayıpla sonlanacaktır.

   

  Kurumsal şirket piknik aktiviteleri

  “Piknik = Yemek + Aktivite” desek ana formülü en basit haliyle anlatmış oluruz. Misafirlerinizin çocukluk hatıralarına atıfta bulunan klasikleşmiş piknik oyunlarına itirazımız yok. Ancak özel yaşamlarında tek başlarına veya küçük bir arkadaş grubu ile deneyimleme imkanı bulamayacakları alternatif piknik oyunları ve takım aktiviteleri sunmanız kuşkusuz deneyimi üst seviyeye taşıyacaktır. Çocukları da unutmamak, eğlendirirken eğitmek gerekir.

  Bu noktada denenmiş aktiviteler ve güvenlik de önemli bir husus tabi. İster survivor parkurları olsun ister şişme oyunlar, isterse halat çekme oyunu, temel konsantrasyon piknik aktivitelerinin güvenli olmasıdır. Bunun için deneyimli kurumsal piknik aktivite ekibi kilit rol oynamaktadır. Bireysel olarak deneyimlenecek aktivitelerin ağırlığı bize göre takım oyunlarına göre 1/3 ağırlığından fazla olmamalıdır.

   

  Yukarıdaki ana başlıkları takip eden diğer detaylar:

  Kur-Kaldır Etkinlik ve Teknik Kurulum Alanları

  Ses sistemi, sahne/podyum, dışarıdan temin edilen çocuk aktiviteleri, şişme oyunlar gibi tesis bünyesinde kalıcı olarak bulundurulmayan hizmetlerin kurulabileceği yeteri kadar serbest alanın olduğundan emin olun.

  Masa, Sandalye, Minder, Hamaklar

  Misafirlerinizin tamamı gün boyunca bir arada olmayacak olsa da, herkes için dinlenecek asgari kapasitenin mevcut olması gerekir.

  Süsleme, Branding, Hediye/Eşantiyon Sunum Alanları

  Her kurumsal şirket piknik organizasyonu az ya da çok yukarıdaki başlıklarda hizmet ister. Bazen sadece yelken bayraklar ve flamaların asılacağı alanlara ihtiyaç olabileceği gibi bazen de takımlar için eşantiyonların dağıtıldığı, hediyelerin sergilendiği ekstra sunum masaları, fotoğraf çekim köşeleri gibi alan ihtiyaçları doğacaktır. Önceden tespit son dakika telaşını ortadan kaldıracaktır.

  Otopark

  Misafirlerin kurumsal şirket piknik organizasyonları için kendi özel araçlarını kullanması tercih edilmez. Tüm dünyada da böyledir. Bunun temel sebebi, özellikle alkol tüketilen organizasyonlardan sonra misafirlerin evlerine güvenli ulaşımının göz önünde bulundurulmasıdır. Bazı kurumsal piknik organizasyonlarında hiç alkol tüketilmese dahi, misafirlerin yorgunluğunun ve konsantrasyon kaybının bile güvenli sürüşü engelleyeceği öngörülmelidir. Kilit personelin piknik alanına ulaşım için zaman yönetiminde problem yaşaması, organizasyonu program değişikliğine mecbur kılması gibi riskler olabileceği de hesap edilmelidir. Bu sebeple servis kullanımı teşvik edilmeli ama her durumda özel araçları ile gelecek misafirlerin yeterli sayıda aracı için hazır otopark olduğunun teyid edilmesi gerekir.

  Müzik & Eğlence

  Kurumsal şirket piknik organizasyonlarının olmazsa olmazı müzik ve eğlencedir. Bizim deneyimlerimiz, başlangıçta dinlendirici veya karşılama müziklerininin olduğu, gün ortasında aktiviteleri destekleyen tempolu yerli ve yabancı pop müziklerin, genelde organizasyonların ikinci bölümünde yerini oyun havası ve halaylara bıraktığıdır 🙂 Özellikle mavi yakalı çalışanların katıldığı şirket piknikleri bu özelliği ile öne çıkar. Tercih ne olursa olsun, prensip, misafir profiline göre keman dinletisinden caz gruplarına, oyun havalarından horona kadar tüm seçeneklerin hazır edilmesidir.

  Hijyen & Sağlık

  Özellikle büyük grup kurumsal şirket piknik organizasyonlarında ambulans hazır bulundurulmalıdır. Bazen sportif yaralanmalar, bazen misafirlerin beklenmedik sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Şehirde gerçekleştiğinde hiç problem olmayacak rahatsızlıklar, 30 dakika mesafedeki bir organizasyonda ciddi bir tehdit haline gelebilir.

  Bırakın çalışanlarınız toprağa, çime, ağaçlara dokunsunlar. Elleri kirlensin, toz toprak içinde kalsınlar. Misafirlerinizin doğa ile iletişimini engellemek en son isteyeceğimiz şey. Ancak tesisin temel ilaçlama hizmetlerinin olması, kene gibi hastalık taşıma riski olan canlıların popülasyonunu sınırlandıracaktır. Hiçbir tesisin tamamından kurtulamayacağını söylesek haksızlık etmiş olmayız ama zaten bu tür karşılaşmaların oranı son derece düşüktür.

  Yemeklerde hijyen ayrıca önemli bir konu. Bu noktada piknik tesisi mutfak hijyeni bir tarafa, kurumsal şirketlerin uzun süre açık büfelerin açık tutulması talepleri başlıca risk taşımaktadır. Samimi bir itirafta bulunalım. Geçmişte uyarılarımızı dikkate almayan firmalar ile anlaşmazlığa düştüğümüz de olmuştur. Açık büfelerde yemekler sergilenir, üstleri kapatılmaz. Zaten kapatılsa açık büfe olmaz, misafirler tabaklarını planlayamaz. Esas olan yemeklerin bekletilmeden taze olarak tabaklara alınıp tüketilmesi, uzun süre bekleyen yiyeceklerin büfeden servis edilmesinin engellenmesidir.

  Kurumsal şirket piknik organizasyonu için Istanbul, Beykoz, Cumhuriyetköy’de kurulu PARKUR piknik alanı misafirlerinize unutamayacakları bir deneyim sunacaktır. Detaylar için ekibimize ulaşınız.

  PARKUR’da kurulu survivor engel parkurları ve uluslararası standardlardaki outdoor takım oyunları dışında, yaratıcı takım aktiviteleri ve motivasyon etkinlikleri için HTC Events ekibine ulaşabilirsiniz.